Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
22.12.2020
Kanály Discovery a Eurosport pokračují na Telly
Televizní operátor Telly se domluvil se skupinou Discovery na prodloužení vysílání kanálů z jejího portfolia. Zákazníci Telly tak budou moct nadále s... číst celé
16.10.2020
freeSAT vypne SD, přejde na HD. Novinky na Skylinku v listopadu
Na zákazníky česko-slovenských satelitních platforem freeSAT a Skylink čekají v nadcházejících dnech a týdnech novinky. Obě DTH služby budou nabízet s... číst celé
08.10.2020
Skylink zavádí placenou pozemní tv Anténa+ za 125 Kč měsíčně
Satelitní a internetová televize Skylink, která patří k nejdéle působícím službám placené televize u nás a na Slovensku, spouští v říjnu 2020 novou sl... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Průzkum T-Mobile: Diváci mají nereálná očekávání od DVB-T2, třetina plánuje opustit platformu
Průzkum T-Mobile: Diváci mají nereálná očekávání od DVB-T2, třetina plánuje opustit platformu
20.01.2020

Telekomunikační operátor T-Mobile zveřejnil v tomto týdnu vlastní průzkum TV příjmu podle platforem v České republice. Data potvrzují, že 43 procent respondentů přijímá jen pozemní digitální vysílání. Překvapivé je zjištění, že až třetina respondentů uvažuje kvůli vypnutí DVB-T o přechodu na jiný příjem TV vysílání. Operátor však nezkoumal technologické preference diváků. Očekává se však, že v případě poklesu terestrické platformy nejvíc diváků přejde k IPTV. Růst IPTV na úkor všech dalších platforem potvrzují data z několika zemí, které prochází podobným vývojem.
Z průzkumu T-Mobile mimo jiné vyplynulo, že televizní diváci mají nereálná očekávání od nového digitálního pozemního vysílání ve formátu DVB-T2. Téměř polovina z těch, kdo dnes přijímají DVB-T, je přesvědčena, že DVB-T2 přinese kvalitnější obraz. Čtvrtina pak doufá v lepší zvuk. Tyto výsledky jsou v souladu s všeobecně prezentovanými názory zástupců operátorů, kteří zdůrazňují širší možnosti platformy DVB-T2 ve srovnání s dosavadním standardem DVB-T.

Platforma DVB-T2 nabídne díky úspornějšímu kódování prostor pro výrazně víc stanic nejen ve standardním, ale i ve vysokém rozlišení. Teoreticky lze dokonce vysílat i 4K rozlišení. Mezi teoretickými možnostmi a realitou však může být výrazný rozdíl. Operátoři multiplexů totiž nabídnou divákům pouze to, za co jim televize zaplatí. V praxi to znamená, že většina programů bude i nadále ve standardním rozlišení, neboť tento způsob šíření je přirozeně levnější. Diváci si to podle průzkumu příliš neuvědomují.

Průzkum přinesl hrubý odhad zastoupení jednotlivých televizních platforem v českých domácnostech. Přirozeně vede terestrika, kterou využívá 43 procent. Kabelová televize má podíl 27 procent, satelitní televize přibližně 23 procent. Televizi přes internet – IPTV a OTT platformy – využívá 17 procent domácností.

Vyplatí se komerčním televizím vysílat bezplatně v HD kvalitě?
T-Mobile ve výstupech z průzkumu zdůraznil, že kvalita obrazu hraje pro stále více diváků klíčovou roli. Polovina z těch, kteří podle průzkumu sledují pozemní vysílání, uvedla, že preferují kanály v HD kvalitě. Vyšší kvalitu obrazu uvedlo 43 procent respondentů. Pro 25 procent lidí je důležitý lepší zvuk a téměř 20 % respondentů uvedlo i očekávání většího počtu programů. Ostrý obraz je důležitější pro muže (60 %) než pro ženy (41 %). Není však pravděpodobné, že by se diváci dočkali alespoň Full HD rozlišení v terestrice. Tuto kvalitu obrazu nabízí podle současných informací jen Česká televize. Soukromé TV stanice zůstanou buď u rozlišení SD nebo u mírně vylepšené verze SD+, která ale prozatím nebyla ze strany vysílatelů nijak konkretizována.

Zklamání může nastat i v otázce vyššího počtu programů. Pokud by operátoři zůstali primárně u standardního rozlišení, bylo by možné ve čtyřech celoplošných multiplexech DVB-T2 šířit 50 nebo i víc programů. Pokud však má být alespoň určitá část stanic v HD – což je příklad České televize – výrazně to ovlivní celkový počet stanic.

Klíčové přitom je, že operátoři v tomto případě nereagují na poptávku diváků, ale musí brát ohled především na zájmy samotných televizí. Právě televize jsou klíčovými zákazníky terestrických multiplexů. Za šíření v DVB-T/DVB-T2 platí stovky milionů korun ročně. A to se bavíme pouze o standardním rozlišení. Není tedy pravděpodobné, že by volně dostupné komerční stanice investovaly do vyššího počtu programů na anténě, nebo do obrazu ve vysokém rozlišení. V obou případech je pro ně smysluplnější vysílat v jiných platformách, díky kterým dostanou za toto vysílání samy zaplaceno.

Samotný T-Mobile ve své tiskové zprávě reflektuje tento fakt, a přirozeně vyzývá diváky k přechodu z antény na jiné způsoby sledování televize. „Alternativy k DVB-T2 mohou divákům přinést právě lepší kvalitu obrazu a řadu dalších funkcí,“ říká Zdeněk Spurný, manažer služeb pro domácnosti operátora T-Mobile. Mimochodem, T-Mobile získal v tomto směru překvapivého spojence. Diváky k přechodu od antény k jiným platformám vyzývá i TV Nova, která rovněž klade důraz na vyšší kvalitu obrazu. Tu však nehodlá poskytovat zdarma.

Poskytovatelé placené televize mohou získat až třetinu diváků terestriky
V této části se dostáváme k dalšímu poměrně překvapivému výsledku onoho průzkumu. Podle Zdeňka Spurného až třetina respondentů, kteří dnes sledují televizi přes anténu, uvažuje o placené digitání kabelové televizi, satelitní televizi nebo IPTV.

V minulém týdnu jsme na TVKOMPAS.cz přinesli podrobnou analýzu nejlevnějších programových balíčků, které nabízí operátoři placené televize. Výhodou ve většině případů je, že divák má k dispozici víc programů než na anténě, a značnou část v HD rozlišení. Když mluvíme o průzkumu operátora T-Mobile, ten konkrétně představil televizní tarif XS se 40 programy, z nich hned 26 je v HD kvalitě. Jeho tarif je přitom dostupný v rámci IPTV nebo přes satelit. Srovnání tarifů všech operátorů přinášíme v této analýze.

Průzkum rovněž přináší hrubý odhad zastoupení jednotlivých televizních platforem v českých domácnostech. Přirozeně vede terestrika, kterou využívá 43 procent domácností. Kabelová televize má podíl 27 procent, satelitní televize přibližně 23 procent. Televizi přes internet – IPTV a OTT platformy – využívá 17 procent domácností. Zhruba 6 procent respondentů nevědělo, kterou platformu využívá, případně uvedli, že nemají doma televizor. Celkový součet podílů všech platforem činí 110 procent, respondenti tedy mohli uvést více možností.

Průzkum byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research v říjnu 2019, na vzorku 829 obyvatel České republiky Čechů ve věku 18–65 let.

Zdroj: https://www.tvkompas.cz/pruzkum-t-mobile-divaci-maji-nerealna-ocekavani-od-dvb-t2-tretina-planuje-opustit-platformu/

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz