Výběr set-top-boxu

Bude vám stačit levný a jednoduchý set-top-box? Připojíte ho zrovna ke svému televizoru? Na co nesmíte při výběru set-top-boxu zapomenout?

Při rozhodování o nákupu set-top-boxu pro digitální vysílání je potřeba se správně rozhodnout, který přístroj bude splňovat vaše nároky a potřeby. Níže uvedené rady vám pomohou při správném výběru.

Ověřte si dostupnost signálu digitálního vysílání

Než začnete vybírat set-top box nebo jiný přístroj vhodný pro příjem pozemního digitálního vysílání, měli byste se ujistit, že je ve vaší lokalitě dostupný digitální signál. S odpovědí na otázku pokrytí signálem by vám mohli pomoci také ve specializované prodejně s televizní a satelitní technikou.

Set-top-box zvolte podle typu televizního přijímače

Set-top-box je přístroj, který zapojíte mezi svou televizní anténu a televizor. Přijímá digitální signál a převádí jej na formu, kterou dokáže váš televizor zobrazit. Pro volbu správného set-top-boxu je nutné znát konektorovou výbavu televizoru – bude závislá hlavně na jeho stáří. Starší televizory nejsou vybaveny konektorem SCART, nejnovější televizní přijímače již mívají digitální vstupy HDMI nebo DVI.

U jednoduchých základních set-top-boxů naleznete základní, ale dostatečné vybavení. Televizor připojíte přes SCART, pro video zbývá klasický CINCH.

SCART

Většina set-top-boxů nabízí dva konektory SCART. Jeden slouží k připojení televizního přijímače, druhý k připojení videorekordéru nebo DVD přehrávače či rekordéru. Set-top-boxy s jediným konektorem SCART jsou spíše výjimkou.

RF modulátor

Modulátor je obvod, který zaručí spolupráci set-top-boxu se staršími televizory, které nemají konektor SCART. Majitelé digitálního přijímače s RF modulátorem jej mohou připojit k televizoru pomocí standardního anténního kabelu. Potom na televizním přijímači naladí digitální stanice stejným způsobem jako analogové.

HDMI, DVI konektory

Pokud plánujete připojit přijímač k modernímu LCD televizoru nebo jinému zobrazovacímu zařízení podporujícímu digitální přenos signálu, je DVI nebo HDMI výstup výhodou. DVI je konektor, který se již dlouho používá pro digitální připojení LCD panelů k počítači. Stejný digitální signál dnes využívá i rozhraní HDMI, které na rozdíl od DVI přenáší také zvuk.

Nabídka set-top-boxů s HDMI výstupem

V obou případech je možné přenášet video ve vysokém rozlišení (HDTV). S HDTV se bohužel v současném pozemním digitálním vysílání nesetkáte a není reálné ani v několika nejbližších letech. Konektor HDMI je navržen jako digitální obdoba SCARTu.

Nabídka set-top-boxů pro příjem HDTV vysílání s vysokým rozlišením

U dražších přístrojů (v tomto případě dokonce kombinace se satelitem) je možností více. Mimo druhý konektor SCART naleznete většinou i digitální výstup zvuku.

Jak se zvukem

Pokud se spokojíte s reprodukcí zvuku prostřednictvím televizoru, postačí standardní zapojení přes SCART nebo RF modulátor. Na domácí audiosestavu lze dostat zvuk například prostřednictvím výstupních audio cinchů. Některé pořady budou v budoucnu vysílány s další zvukovou stopou s prostorovým zvukem AC–3 (Dolby Digital). V takovém případě pak pro plný zážitek z prostorového zvuku přijde vhod digitální propojení s domácím kinem. Výstup S/PDIF může být elektrický (RCA) nebo optický (Toslink).

Umí set-top-box dobře česky

Téměř všechny set-top-boxy nabízené na trhu obsahují ovládací menu v češtině. Ne všechny však zobrazují českou diakritiku především v elektronickém programovém průvodci (EPG), který přináší televizní program na několik dní dopředu, bez chyb. Souvisí to s rozdílným kódováním doprovodných textových informací u některých televizních programů. Přístroj, který si dokáže s tímto problémem poradit, musí znát znakové sady ISO 6937 a ISO 8859–2.

Mezi ovládání přístrojů bývají rozdíly

Pro celkovou užitnou hodnotu přístroje je důležitá přívětivost ovládání (např. účelně uspořádané menu nebo pohodlná volba často opakovaných příkazů). O tom, zda bude obsluha přijímače příjemná, může rozhodnout i taková zdánlivá maličkost, jako je například rychlost přepínání programů. Zde se jednotlivé přijímače liší, prodleva při přepnutí může být kratší než půl sekundy, ale v nejhorším případě může přepnutí programu trvat až sekundy dvě.