Výběr nového projektoru

Projektory se nejčastěji používají pro prezentace ve školách, firmách, ale i jako součást domácího kina. Před výběrem projektoru je nutné se rozhodnout, k jakým hlavním účelům se bude projektor používat a podle typu použití vybrat vhodný projektor.

Promítat pak můžete na obyčejnou bílou zeď, ale samozřejmě lépe bude obraz vypadat na profesionálním projekčním plátně.

Dělení projektorů

Projektory se dělí do několika kategorií. Nejrozšířenější způsob dělení je podle technologie zobrazení obrazu, ale můžeme se setkat s dělením podle jejich hmotnosti ale i podle účelu (mobilní do 2 kg, univerzální 2 - 4 kg, sálové od 4 kg, projektory pro domácí kino).

Dělení podle technologie zobrazení obrazu

Podle technologie zobrazovacích prvků se používají projektory LCD nebo DLP.

LCD projektory vytváří obraz průchodem světla skrze obvykle tři LCD panely, poté jsou jednotlivé barvy složeny v optickém hranolu a promítnuty přes objektiv na plátno. S touto technologií se můžete setkat nejvíce. Vynikají nízkou hmotností a jejich údržba není tak náročná.

DLP (DMD) projektory využívají k projekci odrazu světla (světlo pochází z vychylovatelných zrcátek, která jsou umístěna na čipu). U jednočipových projektorů jsou barevné složky rozloženy rotujícím barevným filtrem. Obraz je rozebrán do tří základních barev barevného spektra (červená, modrá, zelená) a přes mikrozrcátka a optiku promítán na zeď nebo plátno. Tato technologie Vám poskytne vysoký kontrast a nižší viditelnost struktury obrazových bodů.

Rozlišení projektoru

Pokud budete používat projektor pro prezentaci ve škole nebo ve firmě, vybírejte takový, který má minimální nativní rozlišení, jaké nejčastěji při prezentaci používáte. Pro bezdrátovou prezentaci jsou některé z modelů vybaveny WiFi modulem. Projektory pro domácí kino jsou vybaveny komponentním vstupem a pro užívání s HDTV pak i vstupem HDMI.

S novými formáty HD a Blu-ray souvisí především rozlišení. Měli byste zvolit přístroj, který má minimálně rozlišení 1280x720 bodů nebo projektor s Full HD (1920x1080 bodů). Při kupování full HD přístroje doporučujeme sáhnout po nových řadách, neboť levné full HD projektory mohou mít horší optiku a jejich výsledný obraz může být méně kvalitní než u přístroje s menším rozlišením.

Svítivost se uvádí v ANSI lumenech a podstatně ovlivňuje obraz. Volba světelného výkonu projektoru by měla být volena podle velikosti plátna a světelných podmínek promítací místnosti. Projektory určené pro domácí kino tedy většinou disponují svítivostí pohybující se kolem 2000 ANSI lumenů. Můžete se také setkat s projektory, jejichž svítivost je kolem 5000 ANSI lumenů, ty jsou vhodné pro plátna kolem 4 metrů, přestože při zatemnění bude dostatečná poloviční svítivost.

Projektory W-VGA 480p (rozlišení čipu 852 x 480 bodů)

Toto základní rozlišení čipu odpovídá japonské a americké TV normě NTSC, takže evropský PAL (576 viditelných řádků) musí být nelineárně přepočítán na nižší rozlišení. Projektory DLP pak nemusí zobrazovat ostře a LCD často ukáže rušivé horizontální řádkování. Dále je třeba dávat si pozor na duhový efekt u levných DLP projektorů výrobce často klade větší důraz na láci než na kompenzaci zmíněného nešvaru. Duhový efekt, vznikající rychlým střídáním barevných výsečí kotouče a frekvencí „blikání“ zrcátek DMD čipu, souvisí nejen s počtem samotných segmentů DLP kotouče, ale i s jeho rychlostí.

Projektory W-SVGA 575p (rozlišení čipu 1024 x 576 bodů)

Toto rozlišení již ctí starý kontinent: evropské DVD disky mají rozlišení právě 576 řádků, takže nemusejí být násilně přepočteny na nižší 480p, případně na vyšší 720p, a paradoxně tak mohou ukazovat podstatně lépe a ostřeji než dražší projektory s rozlišením HD.

HD projektory W-XGA 720p (rozlišení 1280 x 720 až 1366 x 768 bodů)

Tyto projektory (zvané též „malé HD“) tvoří nejpočetnější skupinu na trhu. Dokáží zobrazit HD režimy 720p a při troše nelineárního přepočtu i 1080i. Jsou cenově nejatraktivnější - částka, kterou za ně zaplatíme, bývá srovnatelná (ve většině případů nižší) s cenami plochých HD panelů se stejným rozlišením. Díky jejich rozlišení nebudou ani v obraze s úhlopříčkou několika metrů patrné jednotlivé body LCD či DLP čipu. Osloví jak majitele DVD přehrávačů s upscalerem, tak potenciální zájemce o Blu-ray/HD-DVD.

Plné (Full) HD projektory W-SXGA, 1080p (rozlišení 1920 x 1080 bodů)

Měl by oslovit zájemce o nejkvalitnější domácí kino za cenu výrazně atraktivnější než vyšší model.

Po Full HD rozlišení sáhne náročný uživatel, který myslí na formáty Blu-ray a HD-DVD a chce jak od nich, tak po zobrazovači, aby předvedly vše, co dovedou. Zážitek z takového domácího kina pak předčí i návštěvu skutečného kinosálu, to potvrzuji z vlastní zkušenosti. Je tedy zřejmé, že koupit si dražší projektor je nejen investicí do budoucna, ale také jedinou cestou k vybudování skutečně nekompromisního high-definition domácího kina.

Instalujeme projektor

Ať už jste se při nákupu projektoru drželi nebo nedrželi našich rad, na každý pád před vámi stojí úkol nainstalovat jej. V domácích podmínkách jsou v podstatě možná jen dvě vhodná umístění - buď na stropě (stropní držák), nebo v úrovni diváka. I když projektory nabízejí ještě tzv. zadní projekci, kdy je přístroj umístěn za plátnem.

Projektor na stole

Nejjednodušší je položit projektor na stůl. Podstatné je uvědomit si, že spodní hrana projekční plochy povětšinou odpovídá úrovni osy objektivu projektoru, ta totiž neprochází jako u klasických promítaček středem plátna.

Projektor na stropě

Ideální poloha pro projektor je jeho zavěšení pod stropem, montáž je však poměrně náročná. Potřebujeme stropní držák a kabel k projektoru. Když už ale přesto vezmete do ruky kladívko a majzlík, doporučuji k projektoru přivést co nejvíce kabelů, především DVI nebo HDMI.

Keystone a korekce Lens Shift

Ne vždy se v domácích podmínkách podaří, aby byla osa objektivu umístěna zcela kolmo k projekční ploše (stěně). Projektory jsou vybaveny digitální korekcí lichoběžníkového zobrazení (tzv. Keystone), obvykle ve vertikální i horizontální rovině. Keystone korekci bychom proto měli využít pouze ve výjimečných případech, při dočasném provozu nebo při přenášení projektoru, rozhodně na ni nelze spoléhat při pevné instalaci.

Dražší a vybavenější videoprojektory nabízejí i kvalitnější optickou korekci, tzv. Lens Shift, tedy mechanický posuv objektivu.

Na co promítat

Ideální variantou jsou specializovaná plátna. Ať jde o rámovou projekční plochunebo ručně, případně motoricky stahovatelné plátno, největší část ceny vždy tvoří tkanina se speciálním nátěrem.

Připojujeme videoprojektor

Jak do projektoru přivést ten nejsprávnější videosignál? Podívejme se na jednotlivé druhy propojení a začněme od nejkvalitnějšího digitálního.

HDMI a DVI

Přenáší digitálně obraz a informace o typu displeje, v případě HDMI i zvuk a ovládací povely pro zařízení (podobně jako scart). Pro domácí kino postačuje ve variantě singlelink, která pojme signály s rozlišením 480i až 1080p (tedy 640–852 x 480 až 1920 x 1080). Jednotlivé barevné kanály jsou reprezentovány jako GBR (přímé barevné složky) nebo YUV (rozdílové složky). Pozor, některé DVI vstupy jsou „příliš počítačové“ a nejsou připraveny pro YUV. Ověřte si, zda zdroj signálu (např. DVD) i projektor pracují se stejným typem složek! Je nezbytné, aby projektor podporoval kódování obsahu s vysokým rozlišením HDCP. Bez této podpory nelze zobrazovač se zdrojem buď propojit vůbec, nebo kvalita zobrazení klesne na nejnižší možnou hodnotu (SD, tedy 480i/p).

RGB (RGBHV)

Analogový složkový signál, přenášený po konektoru scart, případně VGA D-Sub (15pinový konektor Cannon), nebo po jednotlivých koaxiálních konektorech (cinch, BNC). Kompozitní synchronizace jsou přivedeny na zelenou složku (G) nebo putují po odděleně (H-horizontální synchronizace, V-vertikální synchronizace). Obvykle přenáší obraz 480i/ 575i, ve výjimečných případech progresivní signál nebo i analogový HDTV signál.

YUV, YPbPr, YcbCr

Analogový (YUV) nebo digitálně předkorigovaný (YPbPr/CbCr), ale obvykle stále analogový signál na konektorech cinch nebo BNC. Y značí jasovou složku s kompozitní synchronizací, U a V pak rozdílové barvonosné složky. Y/C nebo též S-video Analogový signál s oddělenou jasovou a synchronizační (Y) a barvonosnou (C) složkou. V tomto případě se již uplatňuje kódování konkrétní TV normy (PAL, SECAM, NTSC), kvalita oproti digitálnímu a komponentnímu propojení značně klesá. Přenáší se po konektoru hosiden, někdy i ve sdruženém konektoru scart.