Výběr DVD přehrávače

Výběr vhodného DVD přehrávače není příliš složitý. Jednotlivé modely se od sebe většinou liší jen velice málo, a to jak svými parametry, tak i cenou. Dřívější velké rozhodování mezi plusovými a minusovými formáty DVD už je dávno za námi: všechny DVD přehrávače v našem přehledu si poradí bez problémů s oběma typy. Omezenější je zatím podpora dvouvrstvých vypalovatelných médií, ty však kvůli svým vysokým cenám nejsou příliš rozšířeny ani mezi uživateli. Podobně jsou na tom přehrávače i s podporou disků DVD-RAM.

Co všechno by měl dobrý přehrávač umět

DVD přehrávače už dávno neumí jen spustit film na disku DVD. Mají mnoho dalších funkcí a neustále nějaké další přibývají. Základem bývá, že umí spustit také CDčko, na kterém jsou nahrány hudební MP3 soubory. Mnoho z nich umí přehrát také soubory na CD nebo DVD ve formátu DivX nebo XviD (to jsou formáty, které se používají převážně v počítačích - DVD disk dokáží dost umně převést na velikost pouhého CD), dokonce i s možností zobrazení titulků.

DivX umí, ale co české titulky

Formát DivX je dnes natolik oblíben, že většina výrobců už prodává přehrávače jen s certifikací DivX Ultra, která zaručuje jeho bezproblémové přehrávání. Většinou bez problému pak přehrajete i formát XviD, přestože to výrobci moc často neuvádí (jen někdy to lze najít v návodu), tu si tedy při výběru přehrávače budete muset ověřit sami. Přehrávání komprimované hudby v MP3 nebo WMA je již dnes běžnou funkcí, zajímejte se ale o podporu ID3 popisků.

Ruku v ruce s DivX filmy jdou textové titulky, nejčastěji ve formátech SRT, SUB, SMI nebo TXT. Podpora českých znaků stále dělá stále méně přehrávačům problémy, ty pokročilejší už nabízejí i možnost nastavení kódování titulků nebo velikosti a barvy písma. I zde se ale kontrola při nákupu určitě vyplatí.

Mezi přehrávače s dobrou podporou českých titulků k DivX souborům patří i Ferguson.

Vyznáte se v adresářích

Velké rozdíly ovšem již bývají v přehlednosti zobrazení souborů a adresářové struktury u vypálených CD a DVD disků. Většina DVD přehrávačů pomáhá tím, že dle vaší volby zobrazí jen určitý druh souborů – fotografie, hudbu či filmy. Bohužel i značkové přístroje mají problémy s českými znaky v názvech souborů a dost často se můžete potkat s neschopností přehrávače zobrazit celý název souboru (z názvu uvidíte jen například 10 či 12 znaků). Pokud tyhle dva nedostatky DVD přehrávač vhodně zkombinuje, spolehněte se, že budete mít velké problémy najít ve větším množství souborů (fotek, MP3 hudby) ten správný a požadovaný.

Představa prohlížení fotografií na televizoru z pohodlného křesla je jistě příjemná, z pohody vás ale rychle vyvedou přehrávače načítající jednotlivé snímky (často i dostatečně zmenšené) šnečím tempem. Pokud fotíte a vypalujete na DVD fotografie ve vysoké rozlišení (6Mpx a více), může se vám stát, že se fotografie nenačte vůbec, případně až po velmi dlouhé době.

Jaké značky jsou nejlepší

U DVD přehrávačů je to složitější, protože se překvapivě nedá říct, že známé značky jsou rozhodně nejlepší. Existuje mnoho neznačkových DVD přehrávačů, které se těm značkovým, co se týče kvality, vyrovnají, a mnohdy je i ve svých funkcích překonají! Značkové přehrávače například dřív vůbec neumožňovaly přehrávaní DivX a XviD souborů, kdežto neznačkové tuto funkci mívaly téměř od počátků. Se značkový versus neznačkový přehrávač se pojí i následující.

Přehrávač bez omezení regionů

Spousta neznačkových přehrávačů je totiž tzv. region free. Abyste pochopili - svět je rozdělen na několik regionů a to znamená, že správně by vám DVD disk zakoupený v jednom regionu neměl fungovat v přehrávači, který pochází z jiného regionu. Spojené státy americké mají například region 1, Česká republika a zbytek Evropy je region 2. Je to zejména kvůli tomu, že v USA vycházejí filmy mnohem dřív než u nás a když si je zakoupíte například přes internet a necháte k nám poslat, neměly by vám kvůli regionálnímu kódování jít spustit. Dobré přehrávače, zejména pak neznačkové, mají ale funkci region free, což znamená, že vám přehrávač skousne jakýkoliv disk. Pokud ovšem nehodláte nakupovat DVD v zahraničí, nemusí vás tato funkce vůbec trápit.

Co všechno se dá připojit

Pro jednoduché přehrávání nejen fotografií přímo z digitálů, ale i hudby z MP3 přehrávačů nebo flash disků přijde vhod USB konektor pro připojení těchto zařízení. Ti kdo chtějí sledovat DivX filmy se vyplatí při nákupu zkontrolovat, zdali je USB novější verze 2.0, v případě starší verze 1.1 nebudou filmy pravděpodobně přehrávány plynule.

Náročnější fotografové jistě využijí i integrované čtečky paměťových karet, jež u některých přehrávačů najdete také. Nejběžnější bývá podpora trojice karet SD, MMC a Memory Stick.

Přehrávač a přijímač v jednom

DVD přehrávače sice nejsou určeny k příjmu televizního signálu, ale na druhou stranu, proč do něj malý digitální tuner DVB-T nezabudovat? Cenový rozdíl oproti modelům bez tuneru je sotva znatelný, tato funkce navíc se ale hodí vždy, i když třeba ještě digitální signál nechytnete. Odvrácenou stranou kombinovaných přístrojů je často pouze průměrná kvalita jak obrazu z DVD přehrávače, tak z DVB-T přijímače, u něhož pak můžou i chybět české znaky v EPG.

Dneska je v módě HD (Hodně Detailů neboli High Definition)

S nástupem plochých obrazovek s velkými úhlopříčkami i rozlišením bylo potřeba přijít s novým způsobem propojení se zdroji obrazu. Malý digitální konektor HDMI, přes nějž se kromě obrazu přenáší i zvuk, je k tomuto účelu ideální. Jako investici do budoucna proto HDMI na přehrávači určitě chtějte. I mezi levnějšími modely se toto rozhraní začíná dostatečně zabydlovat a přehrávače, které HD rozlišení nepodporují nativně, na něj výsledný obraz alespoň dokáží přepočítat (běžně se setkáte s označením upscaling). Kvalita přepočtu je u kvalitních značkových přehrávačů ovšem často vyšší.

Sám pojem rozlišení HD je však poměrně široký a zahrnuje vícero možných rozlišení obrazu – nejčastěji s 1 080 nebo 720 řádky obrazu v prokládaných a neprokládaných variantách – označovaných 1080i/p a 720p. Navíc to, že přehrávač umí upscaling na HD obraz, neznamená automaticky, že si poradí i s HD verzemi DivX a WMV.

Pokud přehrávač digitální obrazový výstup nemá, musíte se spokojit s tradičním SCARTem (RGB signál) nebo trojicí cinchů komponentního videa. Pro přenos obrazu s běžným rozlišením jsou tyto způsoby stále bohatě dostačující. Vyhněte se však raději použití S-video kabelu nebo kompozitního výstupu, které výrazně zhoršují kvalitu obrazu.

Co se zvukem?

Nakonec je třeba vyřešit také zvuk. Pokud vám stačí stereofonní zvukový výstup z beden v televizoru a máte HDMI vstup do něj, nemusíte se téměř o nic starat. Stačí jeden tenký kabel a máte dokonalý obraz a slušný zvuk.

Pokud ovšem chcete filmy z DVD poslouchat přes šestikanálové bedny (dva reproduktory po stranách, jeden ve středu, dva vzadu a subwoofer zajišťující basy), musíte zvolit buďto DVD přehrávač, který se s nimi přímo prodává jako domácí kino, nebo si složit obojí postupně. Důležité je vědět, jaké bedny zvolíte a podle nich vybrat výstupy, které by měl DVD přehrávač mít. K mnoha DVD přehrávačům se dají použít klasické počítačové 5.1 bedny (některé, zejména dřevěné, mají i na svou cenu úžasný zvuk), ale v tom případě musí mít DVD přehrávač potřebné výstupy zezadu (půjde buďto o cinch nebo přímo jack).

Nejlepší je ale mít vlastní AV receiver (bednička, která dekóduje zvuk a rozhání ho poté do beden) a do ní vést zvuk přes koaxiální nebo optický kabel. To je nejlepší, ovšem také nejdražší řešení.

Dálkové ovládání

Jestli někde ale naleznete výrazný rozdíl mezi DVD přehrávači, tak je to dodávaný dálkový ovladač. U značkových jsou obyčejně přehlednější, větší a celkově s lepší ergonomií. To uvítají zejména starší lidé, případně ti, kteří hůře vidí na blízko – ti mohou s malými, nevýraznými a špatně rozmístěnými tlačítky mít problémy.