Přechod na nový kódovací systém Irdeto PI-sys

Skylink: Rizika nelicencovaných dekodérů

Česko-slovenská satelitní platforma Skylink upozorňuje zákazníky, prodejce a obchodní partnery na rizika spojená s nelicencovanými dekodéry - uničtečkami.

V poslední době Skylink zaznamenal případy, kdy zákazníkům byl při koupi karty Skylink - Irdeto nabízen satelitní přijímač s universální čtečkou bez licence Irdeto.

Setkali jsme se s tvrzením prodejců, že universální čtečka podporuje i karty Skylink Irdeto. Podobná tvrzení se objevují v souvislosti s přijímači Ferguson Ariva, Optibox EXTRA, Amiko, Opticum, Dreamsky, SatElita, AB CryptoBox a dalšími.
Důrazně upozorňujeme prodejce a naše partnery, že systém Irdeto PIsys se několikrát v roce upgraduje a následně přes satelit modifikuje obsah aktivních přístupových karet. Tato modifikace zajišťuje kompatibilitu vysílací strany se stranou přijímací – satelitním dekodérem. Pokud je v dekodéru použit jiný, než certifikovaný software Irdeto (Softcell verze 3.6 a vyšší), je velmi pravděpodobné, že po upgrade systému nebude dekódování řádně fungovat, což bylo prokázáno testy na laboratorním systému Irdeto.

Je proto velmi žádoucí, aby si prodejci byli plně vědomi tohoto nebezpečí a doporučovali ke koupi výhradně satelitní přijímače s certifikovanými dekodéry. Jedině tak se vyhnou budoucím reklamacím a poskytnou svým zákazníkům zařízení plně kompatibilní s kartou Skylink.

Skylink nenese žádnou odpovědnost za funkčnost satelitních přijímačů využívající jiný než oficiální licencovaný software.

 Seznam přijímačů certifikovaných Skylinkem najdete zde http://www.skylink.cz/web/structure/62.html.

 PR Skylink
 2.9.2011

Skylink: Nové programy nebudou na starých kartách CryptoWorks

Provozovatelé satelitní platformy Skylink již nebudou přidávat žádné další placené a ani neplacené programy na staré přístupové karty CryptoWorks. Společnosti se zaměří na rozšiřování nabídky na nové karty a postupném odpojování starých systémů CryptoWorks u placených stanic.

Skylink zatím nemá připraven plán na kompletní vypnutí karet CryptoWorks či snížení jejich počtů. "Nemáme žádný plán na kompletní výměnu karet CryptoWorks ve smyslu vypnutí starých systémů," uvedl webu parabola.cz Jaromír Glisník, výkonný ředitel společnosti TradeTec. "Zařídíme se až podle toho, jak se bude dařit nepovinná výměna. Ta běží velmi slušně," tvrdí šéf Skylinku.

"Již téměř všichni uživatelé placených HD služeb Skylinku mají novou kartu a počítám, že drtivá většina uživatelů placené televize (SD i HD) ji během půl tři čtvrtě roku nepovinně vymění," odhaduje další vývoj ředitel společnosti TradeTec.

"Nové programy budou jen na nových kartách, to je, zdá se, docela dobrá motivace," tvrdí. Podle něj se nebude rozšiřovat ani placená ale ani neplacená nabídka na starých kartách pracujících v systému CryptoWorks. "Nemáme v úmyslu již rozšiřovat nabídku na starých kartách. To se týká jak placených tak neplacených programů," zdůrazňuje Jaromír Glisník. Nové možné kanály jako Nova Action či Prima Family tak uvidí diváci jen s novou kartou.

Jak bude probíhat vypínání starých systémů? "Postupně budeme od starých systémů odpojovat placené programy. To je pro nás důležité. Jakmile ochráníme placenou nabídku, výměna karet u neplatících zákazníků už nebude tak kritická," uvádí webu parabola.cz Jaromír Glisník. Staré systémy CryptoWorks mají nižší prvky zabezpečení před neautorizovaným příjmem, je proto pro provozovatele důležité tyto kroky provést, zejména u placených kanálů, které jsou pro operátora klíčové.

Zdroj: www.parabola.cz

CS Link a Irdeto garantují funkčnost karet CryptoWorks

6.12.2010 Media Vision, provozovatel české a slovenské digitální satelitní televize CS Link, vydává prohlášení o funkčnosti kódovacího systému CryptoWorks i karet CS Link (dříve Gital, Digitalink) dekódující programy tímto systémem.

Media Vision společně s provozovatelem nového i stávajícího kódovacího systému – Irdeto B.V. prohlašují, že karty kódované v režimu CryptoWorks budou funkční i po roce 2012 a to nejméně další 3 roky. Dodavatel kódovacího systému se zároveň zavázal poskytnout případnou technickou podporu i po roce 2012. „Panika o konci systému CryptoWorks je nepochopitelná", prohlásil Daniel Klička, ředitel společnosti Media Vision a dodává: „Systém CryptoWorks je stále plně funkční. Poskytuje nám nadále stabilitu a především bezproblémový provoz našich karet na všech licencovaných set top boxech se systémem CryptoWorks a modulech s tímto systémem".

Irdeto karty kódované novým kódovacím systémem budou v prodeji od 2. kvartálu 2011 a zákazníci si je následně budou moci vyměnit za původní karty. Výměna bude probíhat nejméně po dobu 24 měsíců. Prodej ICE karet Media Vision neplánuje. "Chceme se vyhnout prodeji hybridních karet ICE, které dle našeho názoru neposkytují bezproblémový provoz v dekodérech", zdůrazňuje Klička. Na karty CryptoWorks prodané po 1. 1. 2011 se dle Občanského zákoníku §620, odst. 1 vztahuje standardní záruční lhůta a případné reklamace budou probíhat v souladu s tímto zákonem.

FAQ

Co znamená konec roku 2012 pro karty kódované systémem CryptoWorks?
Znamená pouze jediné - bude ukončen aktivní vývoj systému CryptoWorks. Pro stávající klienty s kartami CS Link to neznamená vůbec nic. Karty i nadále budou dekódovat programy a to až do doby, než se Media Vision rozhodne ukončit provozování tohoto systému, tedy ne dříve než proběhne proces výměny karet u všech klientů. Media Vision a zástupci Irdeto B.V. (dodavatel obou kódovacích systémů) se shodli, že karty budou funkční ještě přibližně po dobu 5 let a do této doby budou již všechny karty vyměněny.

Jak je to s technickou podporou CW?

Irdeto B.V. poskytuje a bude poskytovat technickou podporu všem svým klientům na všech dodaných systémech, jakož i kartách, serverech, atd., tj. i po 31.12.2012.

Jaká je záruční lhůta u karet CW prodaných po 1. 1. 2011?

Na všechny karty CW, tedy i karty prodané po 1. 1. 2011 se dle Občanského zákoníku §620 odst. 1 vztahuje zákonná dvouletá záruční lhůta a případné jednotlivé reklamace probíhají v souladu s tímto zákonem. Media Vision je povinna tuto zákonnou záruční lhůtu dodržet.

Kdy budou v prodeji karty s novým kódovacím systémem a kdy bude ukončen prodej CW karet?
Nové karty budou v prodeji po ukončení testů, během 2. kvartálu 2011. MV neuvažuje o prodeji ICE karet a rovnou nabídne karty Irdeto. Po přechodnou dobu budou v prodeji Irdeto i CW karty současně. CW karty budou v nabídce dle potřeb trhu a poptávky ze strany partnerů a klientů. Předpokládaný termín ukončení prodeje je 3. kvartál 2011.

Jak bude probíhat výměna karet?
Detailní plán a podmínky výměny budou představeny po uvedení nových karet na trh.
Karty si zákazníci budou moci vyměňovat nejméně po dobu 24 měsíců.

Lucie Gleichová
Media Vision s.r.o.
6.12.2010

Satelitní Skylink zahájil prodej nových karet Irdeto. Testy byly úspěšné

8.2.2010 Nové přístupové karty, kompatibilní s novým systémem podmíněného přístupu Irdeto PI-sys, začala nabízet největší tuzemská satelitní služba Skylink. "V uplynulých dnech Skylink úspěšně dokončil testování nového systému podmíněného přístupu Irdeto PI-sys (Irdeto) a podepsal akceptační protokol. Nový systém je nyní plně funkční, takže nic nebrání zahájení distribuce nových karet Irdeto Premium s označením ICE (Irdeto CryptoWorks Embedded)," sdělil výkonný ředitel Skylinku Jaromír Glisník.

Všechny dosavadní karty, které fungují na základě podmíněného přístupu přes systém CryptoWorks, jsou nadále funkční. Podpora tohoto systému ale skončí ke konci roku 2012 a poté jej nebude možné aktualizovat. "Systém Irdeto se na rozdíl od CryptoWorksu v posledních letech vyvíjí a nadále bude vyvíjet. Je mnohonásobně bezpečnější proti pirátům (několik úrovní klíčů cykluje v různých periodách)," vysvětluje Glisník.

Systém Irdeto je v současné době nejpoužívanějším systémem podmíněného přístupu k satelitní televizi na světě. "Podporuje pokrokové funkce pro ovládání přijímačů na dálku (zprávy na obrazovku, přeladění, pořadí programů atp.) a tím poskytuje nástroje pro jednodušší zákaznický servis a technickou podporu. Podporuje i nové funkce (P-VOD, atp.) a poskytuje tak platformu pro budoucí služby s vyšší přidanou hodnotou," líčí výkonný ředitel Skylinku. Obsah Premium karty bude navíc možné přepsat přes satelit, takže v budoucnu už nebude třeba žádných fyzických výměn karet.

Skylink momentálně nabízí „přechodovou verzi“ nových karet, které podporují jak nový systém Irdeto, tak dosavadní Cryptoworks. "Fungují tedy v dekodérech obou těchto systémů. Podobně jako u karet CryptoWorks, dodává Skylink na trh ICE karty ve třech variantách: Skylink Standard (neplacená nabídka bez časového omezení, v ceně karty 2měsíční promo MULTI + HBO + Cinemax), Skylink Standard HD (neplacená nabídka bez časového omezení, v ceně karty dvouměsíční promo MULTI HD + HBO HD + Cinemax), a Skylink ČT (programy ČT bez časového omezení)," vyjmenoval Glisník.

Satelitní služba bude ale ještě několik týdnů, do vyprodání zásob, prodávat i karty kompatibilní pouze se starým systémem CryptoWorks. Na předvánoční trh ale počítá už jen karty s podporou Irdeto, které nebude možné použít v dekodérech pro Cryptoworks. Proto Skylink tento týden oznámil, že začne otestované satelitní přijímače, schopné přijímat signál zakódovaný systémem Irdeto, označovat pečetí Skylink Ready. Přechod na systém Irdeto plánuje také konkurenční satelitní služba CS Link.

Zdroj: digizone.cz

 

Přechod na nový kódovací systém Irdeto PI-sys

5. 2. 2010 - dovolujeme si vás informovat o zavádění nového systému kódování signálu . Stávající systém CryptoWorks bude nahrazen novým modernějším kódovacím systémem Irdeto -π-sys (nový název CAS-3). Testování nového systému bude zahájeno na jarě a jeho implementace do provozu je naplánována na letní prázdiny. Konkrétní termín bude stanoven později v závislosti na odladění počátečních technických nedostatků. Karty CS Link  pro příjem programů kódovaných systémem Irdeto CAS-3 se na trhu objeví na konci léta. Nové karty budou kompatibilní se starými satelitními přijímači s dekodérem CryptoWorks, tudíž není třeba kupovat jiný satelitní přijímač nebo dělat jakékoli jiné kroky. Programy budou souběžně kódovány v obou systémech minimálně do konce roku 2012. O dalším vývoji situace vás budeme pravidelně informovat.

Zdroj: www.cslink.cz

 

Implementace systému Irdeto PI-sys

Skylink připravuje zavedení nového systému podmíněného přístupu Irdeto PI-sys a prodej nových ICE karet. S ohledem na velký zájem odborné veřejnosti o tuto problematiku přinášíme aktuální informace o probíhajících přípravách a důsledcích, které implementace nového systému přinese.


Irdeto PI-sys instalován a otestován

Nový systém Irdeto PI-sys v nejnovější verzi 3.0 byl instalován v prostorách společnosti Towercom v Bratislavě a připojen ke všem programům uplinkovaným z Prahy, Bratislavy a Usingenu (ČT HD). Připravuje se připojení k programům uplinkovaným z Hilversumu (Eurosport, History, Discovery Showcase HD, Brava HDTV).

V tomto týdnu úspěšně proběhly interní testy a Skylink v nejbližších dnech podepíše akceptační protokoly. Poté bude možno nový systém uvést do komerčního provozu.


Nové ICE karty

Koncem dubna 2010 začne Skylink na trh dodávat nové ICE karty, a to v nejnovější verzi Irdeto Premium. Tyto ICE karty budou fungovat jak v přijímačích s dekodéry CryptoWorks tak v přijímačích s dekodéry Irdeto PI-sys. Výrobci a importéři společně se Skylinkem v současné době testují kompatibilitu svých přijímačů s novými ICE kartami. Dosavadní výsledky testů ukazují, že v přístrojích s certifikovanými dekodéry, kde je příslušný systém správně implementován, fungují nové ICE karty bez problémů.

Přibližně do června 2010 bude Skylink vedle ICE karet dodávat rovněž původní karty CryptoWorks.


Budoucnost systému CryptoWorks

Jak jsme již mnohokráte deklarovali, Skylink nemá v úmyslu v příštích letech vypnout stávající systémy CryptoWorks ani měnit stávající přístupové karty prodávané v posledních letech. Podpora systému CryptoWorks je společností Irdeto garantována minimálně do 31. 12. 2012. Ani po tomto datu však nepočítáme s vypnutím CryptoWorksu.

Prodejci certifikovaných přijímačů s dekodéry CryptoWorks ani jejich majitelé se tedy nemusejí obávat. Na trhu je přes milión těchto karet a Skylink počítá s jejich podporou i v dalším období.


Problematika necertifikovaných dekodérů (např. uni-čteček)

Ani Skylink ani Irdeto nemohou na sebe brát záruku za řádnou funkci přijímačů s dekodéry, které nebyly certifikovány Irdetem a testovány Skylinkem. Jakékoli budoucí manipulace na systémech podmíněného přístupu bude Skylink provádět s ohledem na funkcionalitu certifikovaných výrobků. Riziko nefunkčnosti necertifikovaných dekodérů je plně na jejich prodejcích a importérech.

O dalším postupu implementace nového systému podmíněného přístupu a nových karet budeme odbornou veřejnost průběžně informovat.


Skylink je česko-slovenská satelitní platforma s nejdelší tradicí. a zároveň největší a nejrychleji rostoucí satelitní službou v České republice a na Slovensku. Poskytuje přístup k satelitní televizi více než 900 tisícům domácností.

Skylink poskytuje domácnostem na celém území České republiky a Slovenska, díky 100 % pokrytí signálem ze satelitů Astra, televizní programy v nejvyšší kvalitě. Vedle bohaté nabídky neplacených programů je právě technická kvalita vysílání nejsilnější konkurenční výhodou Skylinku.

Zdroj: PR Skylink, 19. 2. 2010

 

 

Otázky okolo zavedení nového systému podmíněného přístupu – Irdeto PI - sys

1.    Proč dochází k ukončení systému CryptoWorks ?
Systém CryptoWorks byl vyvinut firmou Philips. Ta celou divizi prodala společnosti Irdeto. Irdeto ovšem již mnoho let provozuje svůj vlastní systém podmíněného přístupu (PI-sys). Pro Irdeto není efektivní podporovat a rozvíjet dva odlišné systémy, proto se rozhodli podporu CryptoWorksu k 31. 12. 2012 ukončit.

2.    Co je to (co znamená) PI –sys ?
Správně by se místo PI mělo psát řecké písmeno π symbolizující Ludolfovo číslo (pí = 3,14…). Irdeto má zaveden systém značení řeckými písmeny. Aby se ale označení snáze psalo na běžné klávesnici, používá se PI-sys.

3.    Přinese systém PI – sys nějaké zlepšení/výhody oproti systému CryptoWorks ?

CryptoWorks již několik let nebyl vyvíjen, naproti tomu PI-sys prochází neustálým vývojem. Podle počtu aktivních karet je systém Irdeto PI-sys vůbec nejrozšířenějším systémem na světě. Jen v loňském roce dodali 80 miliónů karet (hlavně Asie). PI-sys má řadu vyspělých funkcí mj. pro poskytování video-on-demand (VOD neboli video na přání) a rovněž vyspělejší zabezpečení (rotace klíčů).
 
4.    Jak dlouho bude fungovat systém CryptoWorks ?
Není stanoveno datum, kdy by měl CryptoWorks přestat fungovat. Jen Skylink prodal přes milión karet CryptoWorks a bude usilovat o to, aby nebylo nutné je měnit. Není znám žádný důvod, proč by neměl CryptoWorks fungovat i po roce 2012.

5.    V jakém případě mně nebude po 31.12.2012 fungovat v satelitním přijímači dnes zakoupená karta Skylink Standard ?

Takovýto případ není znám. Pokud by došlo k takovému prolomení bezpečnosti systému, že by byla nutná výměna karet, budeme je nuceni měnit. To ovšem může nastat klidně příští měsíc. Datum 31. 12. 2012 z tohoto pohledu nehraje pro zákazníka vůbec žádnou roli. Pro Skylink znamená, že jakékoli problémy s CryptoWorksem bude nucen po tomto datu řešit na vlastní náklady (nikoli na účet Irdeto).

6.    Půjde mi se stávajícím přístrojem a kartou Skylink po 31.12.2012 alespoň balíček Gratis ?

Nevidím žádný důvod, proč by nešel.

7.    Budou se po 31.12.2012 měnit dnes prodávané karty Skylink Standard a jestli ANO, bude výměna bezplatná ?

Výměnu karet nemáme v plánu. Není pro to žádný důvod.

8.    Pokud mám dnes „neoficiální“ CryptoWorks, bude mi fungovat v přístroji nová (ICE) karta
Na tuto otázku nedovedeme obecně odpovědět. Naše testy ukazují, že v některých necertifikovaných přístrojích ICE karty fungují, v jiných nikoli. Skylink ani Irdeto funkčnost těchto přijímačů nemohou zaručit.

9.    Slyšel jsem, že připravovaná ICE karta Skylink bude universální. Tedy bude fungovat jak v systému CryptoWorks, tak v systému PI –sys.
Ano, je tomu tak.

10.    Bude ICE karta Skylink přechodným řešením, nebo se následně (od kdy) budou dodávat jen karty vhodné pouze pro systém PI –sys ?
Jedná se o přechodné řešení. Do budoucna, kdy na trhu budou pouze přijímače s dekodéry Irdeto, budeme dodávat pouze karty s funkcionalitou Irdeto PI-sys. Načasováno to prozatím nemáme.

11.    Stávajícímu zákazníkovi Skylinku (s balíčkem Gratis) se po r. 2012 porouchá satelitní přijímač. Koupí si nový přijímač a bude chtít využít dnes používanou kartu Skylink. Bude mu tato karta v novém přijímači fungovat ?

Až se porouchá přijímač s čtečkou CW, budete potřebovat nový přijímač. Řekněme, že v té době budou na trhu pouze přijímače Irdeto a Vy si koupíte takovýto přijímač. Vaše stará karta CW sice bude i nadále funkční, ovšem v novém přijímači  fungovat nebude. Budete potřebovat kartu PI-sys. Když se vám porouchá stará Škoda Favorit a vy si koupíte novou Octavii,  vaše zimní pneumatiky z  Favorita, budou sice plně funkční,  ovšem na novou Octavii pasovat nebudou. Budete si muset koupit nové. Ledaže by Vám někdo ty staré vyměnil za symbolický peníz za nové a nebo by vám je dal rovnou zadarmo, jakožto stálému zákazníkovi, ze kterého má stálý příjem. Třeba to Skylink zákazníkům nabídne, uvidíme. Tuto situaci budeme řešit, až nastane.

12.    Budou nové karty fungovat v přístrojích s universální čtečkou ?
Na tuto otázku nedovedeme obecně odpovědět. Naše testy ukazují, že v některých necertifikovaných přístrojích ICE karty fungují, v jiných nikoli. Skylink ani Irdeto funkčnost těchto přijímačů nemohou zaručit.

13.    Budou nové karty fungovat i v přístrojích 5 – 10 let starých ?
Pokud se jedná o přístroj s certifikovaným a správně implementovaným CryptoWorksem, pak ano.

14.    Slyšel jsem, že nové karty bude možné „přepsat na dálku“ bez vlastní aktivity zákazníka.Co tento pojem znamená?
Až dosud se v případě prolomení bezpečnosti systémů podmíněného přístupu řešilo výměnou karet. PI-sys a nová ICE karta Premium umožňuje přepsání obsahu karty přes satelit a tím by ve většině takovýchto případů odpadla výměna karet.

15.    Co znamená „funkce Secure Silicon“ u satelitního přijímače ? Jsou dnes tyto přijímače na trhu k dispozici ?
Secure Silicon je vyspělejší zabezpečení komunikace karty s dekodérem. Mj. umožňuje párování karty s přijímačem. Takovéto přístroje se vyrábějí a některé satelitní platformy je používají.

16.    Slyšel jsem o připravovaném tzv. „párování karty“. Co to konkrétně znamená ?

Párování karty je takové nastavení systému podmíněného přístupu, kdy daný přijímač funguje výhradně s kartou, která je s ním (v databázi providera) „spárována“ a naopak karta nefunguje s jiným než se „spárovaným“ přijímačem. Jedná se o efektivní nástroj pro omezení pirátství.

17.    Bude znamenat párování karty nějaké omezení pro zákazníka ?
Jako každé jiné bezpečnostní opatření i párování karty do určité míry omezí zákazníka. Na druhou stranu mu však umožní přístup ke službám, které by bez spárování nebyly dostupné (provider by je nebyl oprávněn na jiných než spárovaných boxech poskytovat).

18.    Přinese párování karty nějaké pozitivní novinky pro zákazníka ?
Na trhu se objevují zajímavé programové služby, které jejich dodavatelé poskytují výhradně na spárované boxy. Získání takovéto služby bude motivací zákazníka pro spárování.

19.    Budou k dispozici karty a přijímače, které se nebudou muset párovat ?
Předpokládáme, že párovat budeme pouze karty s přístupem ke službám, které toto párování vyžadují. Pokud zákazník nebude mít o takovéto služby zájem, není třeba jeho přijímač párovat.