Jak si vybrat televizi

V dnešní době se asi každý, kdo uvažuje o nákupu nového televizoru, poohlíží po LCD nebo plazmové televizi. Vybrat však ten správný z nepřeberného množství nabízených modelů, které jsou na trhu, není vůbec lehké. Než začnete vybírat nový televizor, je dobré si promyslet, co od něho očekáváte a kolik za něj chcete utratit peněz.

Design

Časy, kdy televizor byl jedna velká nevzhledná bedna jsou pryč. Lidé si nekupují nový televizor jen na základě technických parametrů, ale také na zakladě vzhledu. Dnes televizor musí do moderního obývacího pokoje ladit s ostatním nábytkem v místnosti. Výrobci si jsou tohoto faktu vědomi, a proto se na trhu objevují televizory v různých tvarech i barvách.

Jak velký televizor do mého obýváku

Velikost televizoru je nezanedbatelný parametr při výběru, ba co víc jeden z nejdůležitějších. Pokud budete kupovat televizor do obývacího pokoje panelového domu, bohatě si vystačíte s LCD s úhlopříčkou 32“. Do větších obýváků se budete dívat po plazmě či LCD s úhlopříčkou 42“. Naopak do ložnice či dětského pokoje Vám plně postačí LCD s úhlopříčkou do 26“. Obecně platí, že pozorovací vzdálenost by se měla rovnat čtyřnásobku úhlopříčky televizoru.

Plazma, LCD nebo LED

Od velikosti televizoru se také částečně odvíjí technologie, kterou si můžete vybrat. LCD televizory jsou na trhu v rozměrech od 17“, což jsou převážně monitory s integrovaným TV tunerem, až po 50“. Plazmové televize se v menších rozměrech nevyrábějí a v obchodech je nejčastěji uvidíte s úhlopříčkou 42“ a 50“. Dnes už se plazmy od LCD příliš neliší. Životnost se pohybuje kolem 50 000h u obou technologií. Znatelný rozdíl pocítíte v hmotnosti, až budete chtít Vaši novou televizi odnést domů. LCD televize se Vám bude zdát lehká jako pírko oproti plazmě. I když LCD a plazmy svými vlastnostmi válcují staré CRT obrazovky, mají také svá úskalí. LCD obrazovky trpí vadnými pixely a jen velmi málo výrobců poskytuje záruku na 0 vadných bodů. Plazmovým obrazovkám zase vadí statický obraz či logo, které se po delší době může vypálit do obrazovky. Riziko vypálení obrazu do obrazovky se snaží výrobci minimalizovat tím, že používají technologii, která neustále hýbe obrazem o 1 obrazový bod.

Vstupy, výstupy a k čemu mi vlastně jsou

Konektory u televizí slouží k propojení s dalšími audio/video přístroji ve vaší domácnosti jako jsou např. DVD přehrávač, domácí kino, set-top box apod. V dnešní době je standartní přenos signálu přes SCART kabel. Konektor SCART najdete prakticky na veškeré video elektronice, která se dnes prodává. Přes SCART kabel se přenáší obraz i zvuk. Další konektor, který můžete na svém novém televizoru najít, je označovaný jako kompozitní. Nejčastěji bývají na přístroji 3 konektory CINCH v barvách žlutá, červená a černá (bílá). Žlutý slouží k přenosu obrazového signálu a červený s černým (bílým) k přenosu zvukového signálu. Nejkvalitnějším propojením na běžně prodávané černé technice je přes kabel HDMI. Ne všechny dnes prodávané přístroje jsou jím vybaveny, ale v budoucnu bude jistě standartním konektorem a vyplatí se ho na své televizi mít.

Chci přijímat analog, digitál nebo obojí

V obchodech narazíte čím dál tím častěji na LCD či plazma televizory, které mají zabudovaný jak anologový tuner tak i digitální DVB-T tuner. Nejčastěji se používá tzv. hybridní tuner, který má vstup pro 1 anténu a dokáže přijímat starý analogový signál i digitální signál. Určitě se vyplatí investovat do televizoru, který již má zabudovaný DVB-T tuner, protože v brzké době se na území České republiky definitivně vypne analogový signál a bude vysílán pouze DVB-T signál. Pokud si však vyberete televizor bez DVB-T tuneru, tak samozřejmě není problém k němu dokoupit set-top box, který umí přijímat digitální signál. Nevýhodou však je, že na svém televizoru zaberete 1 vstupní konektor, budete mít u televizoru další krabičku a na stole o 1 ovladač víc.

Kterou televizi tedy vybrat

Pro plazmu dlouho jednoznačně hovořila kvalita obrazu. Zejména dramaticky lepší podání černé, přirozenější barvy, ostřejší kresba. LCD panely tento náskok podstatně snížily, takže teď už záleží spíše na kvalitě konkrétního produktu než na technologii jako takové. Proto si vytipované televize dobře prohlédněte, nechte si je v obchodě předvést, zajímejte se o recenze a zkušenosti ostatních.