HDTV televize s vysokým rozlišením

Na rozdíl od doposud užívaných standardů PAL nebo NTSC (tzv. Standard Definition) má obraz v HDTV pětkrát více detailů, takže je nesrovnatelně ostřejší a mnohem realističtější.

Každý lístek na každé květině je čistý a ostrý. Na motýlích křídlech vidíte každý detail. Televize HDTV poskytuje obraz s výjimečně jemnými detaily a neuvěřitelně bohatými barvami. Mnoho programů televize HDTV je vysíláno s prostorovým zvukem, který poskytuje výjimečně věrohodné zážitky. Můžete užívat také všech dalších výhod dnešního digitálního televizního vysílání.

Pojem HD ready pak vyjadřuje, že zařízení, které je jím označeno, splňuje stanovené normy a je s HDTV plně kompatibilní.

Proč přejít na televizi v HDTV

 1. Nesrovnatelně vyšší kvalita obrazu a zvuku.
  • Televize s vysokým rozlišením (HDTV) je digitální. Televizní signály jsou přenášeny a přijímány v digitální podobě, což přináší celou řadu nových výhod. Díky absenci analogového rušení je obraz podstatně ostřejší, bez duchů nebo “vločkových” efektů, které vznikají u nedokonalého analogového příjmu. Televizní stanice mohou pomocí digitálního přenosu poskytovat mnohem více informací, čímž dávají uživateli k dispozici nejen podstatně širší výběr kanálů, ale také nové interaktivní obrazové a datové služby.
 2. Obraz je širokoúhlý.
  • Obraz televize HDTV má poměr stran 16:9 (širokoúhlý), čímž vzniká panoramatický efekt obrazu.
 3. S obrazem může být vysílán prostorový zvuk.
  • Televize HDTV může vysílat vícekanálový prostorový zvuk, jaký bývá zaznamenán například na discích DVD.
 4. Jednoduché propojení díky HDMI.
  • Zásuvka HDMI (multimediální rozhraní pro nejrychlejší přenos dat) vám umožňuje vychutnat plně digitální, nekomprimovaný obraz i zvuk s nejvyšší věrohodností bez složitých a náročných kabelových propojení. Jinými slovy, HDMI dokáže v jediném tenkém kabelu vést digitální obraz špičkové kvality a současně i skutečný, mnohokanálový prostorový zvuk. To, k čemu jste dříve potřebovali několik kabelů, dnes zvládnete s jediným a ve vyšší digitální kvalitě. Vaše zážitky ze sledování filmů mohou být ještě realističtější!
 5. Přednosti a výhody HDMI.
  • Jediný kabel pro obraz i zvuk, plně digitální, tudíž odpadá převod mezi analogovýma digitálním signálem, data jsou nekomprimovaná a z toho plyne nedostižitelná kvalita obrazu i zvuku, rychlý přenos dat až 5 Gb/s, hravě tedy zvládne HDTV s 2,2 Gb/s.

Jak přijímat HDTV satelitní vysílání

Když se rozhodnete přijímat HD televizi ze satelitu, budete potřebovat satelitní anténu (parabolu) s konvertorem, satelitní přijímač (set-top-box) a HD ready televizor. Pokud budete chtít HD vysílání také nahrávat, nejlépe poslouží přijímač s vestavěným pevným diskem. Nahrávání HD videa na DVD zatím není možné, i když technicky je to proveditelné, a tak se zřejmě v budoucnu neobejdete bez rekordéru Blu-ray či HD DVD.

Požadavky na satelitní anténu se nijak neliší od požadavků na příjem digitálního SD signálu ze satelitu. Dokonce obvykle dobře poslouží i paraboly a konvertory z analogové éry, takže nic nepřijde nazmar. Velikost paraboly závisí na družici, jejíž příjem si vyberete – pro nejobvyklejší Astru stačí průměr 60 cm. Mnohem vyšší nároky však klade HD vysílání na set-top-box. Většina stanic totiž vysílá ve formátu MPEG–4 AVC a zdaleka neplatí, že všechny satelitní přijímače jsou na tuto technologii připraveny. Starší normu DVB-S navíc nahrazuje norma DVB-S2. Přístroje, které podporují obojí (MPEG–4 i DVB-S2), většinou poznáte podle loga HDTV či HD ready. Přenos signálu s vysokým rozlišením ze set-top-boxu do televizoru pak obstará nejčastěji kabel HDMI, v nouzi lze použít také kabely komponentního videa. Oblíbený SCART použít již nelze.

Podmínkou je speciální set-top-box

Pro příjem televize v systému HDTV je nutný nejenom kvalitní širokoúhlý televizor nebo projektor, ale především speciální set-top-box, který zvládne právě vyšší bitový tok. Například první evropská televize s vysokým rozlišením HD1 vysílá rychlostí 19 Mbit/s, což klasický set-top-box pro příjem satelitního digitálního vysílání nezvládá. Ten může dekódovat pouze systém MPEG–2 MP@ML obsahující základní diagram a profil na základní úrovni, zatímco pro příjem HDTV je nutný přijímač kompatibilní se systémem MP@HL pro profil na vysoké úrovni. Nové set-top-boxy jsou výrazně dražší a méně dostupné než přijímače pro klasické pozemní, kabelové nebo satelitní digitální vysílání.

Volné HDTV kanály na satelitu jsou, ale ubyly

Pokud chcete přijímat větší množství televizních programů ve vysokém rozlišení, nechcete za ně platit speciální poplatky a nechat si od operátora diktovat, jakým přijímačem je budete sledovat, musíte se soustředit na satelit. Ovšem pozor, žádná ze tří placených satelitních služeb v České republice nyní HDTV nenabízí. Ke kódovaným programům, které sice pokrývají signálem také Českou republiku, ale jsou součástí zahraničních platforem, se zase divák legální cestou nedostane. I tak ale zbývá řada programů v HD kvalitě, jež lze na satelitu naladit volně, bez pirátské nebo nelegálně dovezené dekódovací karty.

Pro českého diváka je asi nejzajímavější volné vysílání britských programů BBC HD a ITV HD. První ze jmenovaných kanálů nabízel předloni přenosy vybraných zápasů fotbalového mistrovství světa a nyní je k dispozici v HD Euro 2008 z Rakouska a Švýcarska. Nejinak je tomu i u ITV HD. BBC HD vysílá prostřednictvím družice Astra 2D na pozici 28,2 stupně východně. Protože je ale toto vysílání určeno především divákům na britských ostrovech, pro příjem v České republice je nutná satelitní parabola velkého průměru (okolo dvou metrů). U ITV HD je situace optimističtější, protože kanál vysílá v platformě Freesat, která svým signálem zasahuje také do České republiky. Problém je ovšem v tom, že operátor má práva pro vysílání pouze pro britské ostrovy, takže přistoupil ke kroku, který měl zabránit příjmu mimo toto území. Nejen Češi jsou ovšem hlavičky chytré, a tak pokud není možné v přijímači naladit kanál manuálně (díky tzv. PIDy), dodají si jeho parametry přes různé settingy, které vytvoří v počítači. Naladění programu ITV HD bylo bez problémů ověřeno např. na nové generaci přijímačů Golden Interstar.

Pokud zůstaneme u Astry, pak na pozici 19,2 stupně východně (na stejné pozici vysílá i placená služba UPC Direct) je možné naladit bohužel už pouze dva volné HD kanály, a to Astra HD promo a Anixe HD. Špatnou zprávou je skutečnost, že německé televize ProSieben HD a Sat.1 HD své vysílání na této družici ukončily, a to z důvodu nedostatečné penetrace satelitních přijímačů ve vysokém rozlišení v Německu. K jejich obnovení tak pravděpodobně dojde v roce 2010. Vysílání je však nadále dostupné pro tamního diváka v IPTV sítích. Vyjmenujeme-li si ještě stručně další televize, které je možné ve standardu HDTV na satelitu zachytit, jsou to: HD Media promo (Intelsat 904 - 60 st. východně), Astra HD promo (Hellas Sat - 39 st. východně), Luxe TV HD (Hellas Sat - 39 st. východně, Astra - 28.2 st. východně, Badr C/3/4 - 26 st. východně, Astra 1E - 23.5 st. východně, Eurobird 9 - 9 st. východně), HD Visio TV (Badr C/3/4 - 26 st. východně), Melody Zen (Badr C/3/4 - 26 st. východně, Eurobird 9 - 9 st. východně), Euro 2080 tests (Astra 1E - 23.5 st. východně) a především National Geographic Channel HD UK (Atlantic Bird 1 - 12.5 st. východně). Populární dokumentární kanál má být kódován, jeho vysílání je však dlouhodobě dostupné volně.

Výhled do budoucna

V nedávné době odstartovaly ve vysokém rozlišení na českém trhu kanály Eurosport HD a History Channel HD, jejich vysílání ale abychom hledali v tuzemských platformách jako jehlu v kupce sena. Je dostupné prozatím pouze u jediného operátora, kterým je již několikrát jmenovaná společnost Mattes AD. Dá se však počítat s tím, že minimálně největší kabelový operátor, společnost UPC, bude usilovat o jejich zařazení do své nabídky UPC Digital. Už dříve avizovala, že by ráda přinesla v letošním roce sportovní zážitky ve vysokém rozlišení. Diváci stále volají po filmovém HD programu na satelitu v češtině. Jejich přání bude možná vyslyšeno ještě letos. Generální ředitel společnosti SPI International Ivan Hronec nedávno na výroční konferenci České asociace elektronických komunikací (ČAEK) řekl, že Filmbox HD bude na satelitu vysílat do jednoho roku. Na to, zda to je slib splnitelný, si musíme počkat nejpozději do května příštího roku. Na září pak televize Nova ohlásila změnu názvu Galaxie sport na Nova sport a při této příležitosti chce tento program nabídnout také v HD kvalitě. Se vstupem dalších programů ve vysokém rozlišení obrazu na český trh se zatím nepočítá.