HDTV, pohádkový televizní obraz konečně dorazil k nám

Každý z nás čas od času navštíví nějakou tu prodejnu elektro. Už mnoho let tam vídáme spoustu krásných velkoplošných televizorů. Nějak jsme se ale začali smiřovat s tím, že obraz na velké ploché televizi není tak ostrý jako na naší staré klasické. Jako by se s rostoucí úhlopříčkou ostrost obrazu zhoršovala.

S tím je ale konec! Nastala doba, kdy tomu tak být nemusí – nastupuje éra televizního vysílání s vysokým rozlišením obrazu – éra HDTV.

Klukovský sen a realita

Přenesme se na chvíli do jedné velké elektroprodejny v krajském městě. Je ospalý podzimní podvečer, venku prší a lidé hledají únik před chladem. Tatínek s kloučkem stojí fascinovaně před velikánskou obrazovkou nádherného televizoru, na které se střídají pohádkové scenérie z tichomoří, nádherná rychlá auta, atraktivní dívky a úchvatné animace. Obraz je ostrý jako břitva. To mít tak doma! Kousek dále míjejí jiný velký televizor. Právě běží jejich oblíbený televizní pořad. Jenže obraz je nějaký divný, jakoby rozmazaný. No, asi horší model, a ten vedle taky, a ten taky.

Televizorem to však není. Jednoduše právě sledují obraz vysílaný tradiční cestou ve standardní kvalitě (SD), zatímco před chvílí sledovali promo smyčku přehrávanou z blu ray disku, která byla ve formátu HD – tedy s vysokým rozlišením obrazu.

V čem je zakopaný pes

Abychom televizi přijímali ve špičkové kvalitě, nestačí jen pořídit si odpovídající televizor (HD ready nebo Full HD). Musíme mít také možnost přijímat televizní programy, které jsou vyrobeny a vysílany ve formátu HDTV. Ale na to většina televizorů paradoxně nestačí – televizory jsou totiž vybaveny tunery pro příjem jen pozemské digitální televize ve standardu MPEG2. V tom se však programy v HD kvalitě nevysílají a vysílat nebudou. Řešením jsou televizory, které jsou vybaveny tunery pro příjem digitální televize ze satelitu nebo z kabelovky. Začínají se na trhu objevovat, ale jsou stále v naprosté menšině. Paradoxně tedy většina televizorů s nálepkou Full HD vůbec neumí televizi s vysokým rozlišením obrazu přijímat, ale jen zobrazovat.

Řešením je satelit a Skylink

Prakticky jediným všeobecně dostupným způsobem přístupu k vysílání HDTV je satelit. Satelit pokrývá svým signálem spolehlivě celé území republiky a řada evropských televizí již na satelitu HD programy vysílá. V Evropě hraje v oblasti vysílání HDTV prim společnost SES ASTRA, jejíž satelity již poskytují kolem stovky HD programů. V České republice a na Slovensku je průkopníkem v oblasti HDTV satelitní platforma Skylink, která má HD.

programy v nabídce již od října 2008. Zákazníci Skylinku mají bezplatný přístup k vysílání programů Nova HD a ČT HD, ale také ke spoustě atraktivních HD programů ve volitelném balíčku HD PLUS.

Splňte si svůj sen

Tak co je třeba udělat pro to, aby si tatínek se synem z našeho příběhu o Vánocích splnili svůj sen o špičkovém televizním příjmu? Dnes mají na výběr nepřeberné množství televizorů různých značek, které se přetahují výhodnými nabídkami. Je třeba zvolit si nejdříve velikost obrazovky odpovídající představám, interiéru a finančním možnostem. Dále je třeba si pohlídat, aby televizor nesl označení Full HD nebo alespoň HD ready a ideální je koupit rovnou televizor se zabudovaným satelitním tunerem – odpadne tak nutnost pořízení samostatného satelitního přijímače HDTV. Rozhodnete-li se však pro variantu s externím satelitním přijímačem, máte z čeho vybírat. Na trhu je dnes již velký výběr satelitních přijímačů HDTV a kompletů HDTV včetně satelitní antény a ovšem přístupové karty Skylink, která umožní zakódované televizní programy dekódovat. Pak už jen stačí satelitní anténu nainstalovat, připojit televizor a přijímač, vložit kartu Skylink a těšit se z barevné nádhery. Pokud již satelitní anténu a kartu Skylink máte, stačí jen nahradit váš stávající satelitní přijímač novým HD přijímačem. HDTV již není luxus. Technické vybavení je cenově dostupné a pro příjem HD programů ze Skylinku ani nemusíte platit měsíční poplatky. A navíc přes Skylink získáte i programy, které prozatím nejsou vysílány ve vysokém rozlišení obrazu, v podstatně vyšší kvalitě než z běžné antény. Není na co čekat, éra HDTV je tu.

Z historie televizního vysílání

Technické testy televizního vysílání proběhly již při letních Olympijských hrách v Berlíně roku 1936. První oficiální televizní vysílání označené za veřejné a pravidelné se uskutečnilo o půl čtvrté v pondělí 2. listopadu 1936 v Anglii, takže letos na podzim oslaví televize své sedmdesáté třetí narozeniny. V Československu bylo zahájeno zkušební vysílání z televizního studia ve Vladislavově ulici v Praze 1. května 1953. Tehdejší vysílač na Petříně pokryl svým signálem Prahu a její okolí. Československá televize začala pak pravidelně vysílat 25. února 1954. O necelý rok později následoval první přímý přenos hokejového utkání ČSR – IF Leksand ze zimního stadionu v Praze. Zemí, která zahájila první regulérní barevné vysílání v roce 1953, tedy ve stejném roce, kdy se u nás začalo vysílat zkušebně černobíle, byly Spojené státy. Pro mnohé bude možná překvapením, že druhou zemí světa, kde začala televize vysílat barevně, byla Kuba. Následovalo Japonsko a další země. Přechod na barevnou televizi byl v USA ukončen v roce 1956. V Evropě se pravidelné barevné vysílání objevilo až po dlouhých jedenácti letech a to v červenci roku 1967 na britském kanále BBC 2. Vzápětí v srpnu následovalo Německo, na podzim téhož roku se diváci dočkali barevného vysílání ve Francii. Československá televize začala pravidelně vysílat v barvě 9. května 1973 na programu ČT2, barva se po dvou letech objevila i na prvním programu. Tyto průkopnické časy dnes pamatuje málokdo. Přestože v době uvedení na trh představovala televize pro mnohé lidi malý zázrak, stala se běžnou součástí každé domácnosti. A právě vstoupila do nové etapy vývoje – vysílání ve vysokém rozlišení obrazu neboli HDTV.

HDTV, nový standard televizního vysílání

HDTV je zkratka označující televizi s vysokým rozlišením obrazu (High Definition Television). Klasický televizní formát (SD) vysílá obraz na 576 řádcích a v 768 sloupcích a zobrazuje přibližně 400.000 zobrazovacích bodů (pixelů). Formát HDTV naproti tomu vysílá obraz na 1.080 řádcích a v 1.920 sloupcích a zobrazuje přibližně 2.000.000 pixelů. To už je rozdíl velmi markantní, který oceníte zejména při sledování televize na velké obrazovce. První dojem diváka, který v prodejně nebo u známých poprvé spatří HDTV, je zpravidla šokující. Sleduje televizní zprávy se stejnými moderátory, vysílané ze stejného studia, ale najednou vidí úplně jiný svět. Vidí detaily, které nikdy neviděl, a najednou si uvědomuje, jak nedokonalý obraz až dosud sledoval. Pod sílou dojmu si tedy pořídí krásný nový televizor s označením Full HD, přinese ho domů, rozbalí, zapojí a je zklamán. Obraz je neostrý a zdaleka nesplňuje představy.

HD Ready televizor nestačí

Ke sledování televize ve vysokém rozlišení HDTV nestačí jen kvalitní televizní přijímač. Je zapotřebí, aby i televizní signál byl vyroben, vysílán a přijímán ve formátu HDTV. A v tom je ten háček. Zatímco televizní přijímače HDTV jsou k mání všude, kde vzít televizní programy ve formátu HDTV?

Co potřebujete pro příjem HDTV od Skylink

  • satelitní anténu,
  • satelitní HD přijímač (tedy přijímač, který umí zpracovat signál ve formátu MPEG4/DVB-S/DVB-S2),
  • dekódovací modul CryptoWorks,
  • dekódovací kartu Skylink,
  • televizní přijímač, který je pro HD vybaven (ideálně Full HD, HD 1080p nebo alespoň HD Ready),
  • kabel HDMI na propojení televizoru se satelitním přijímačem.

HDTV vysílání v kostce

Rozlišení obrazu: označuje počet zobrazovaných řádků a sloupců. Je to buďto 1.920 sloupců × 1.080 řádků (Full HD) nebo 1.280 sloupců × 720 řádků. Běžně se uvádí jen počet řádků, tedy 1.080 nebo 720.

Počet snímků a prokládání: specifikuje, jak často se obnovují obrazové snímky. Běžně se vysílá buďto 50 půlsnímků za sekundu (interlaced, např. 1080i) nebo 50 snímků za sekundu (progressive, např. 720p). V případě vysílání půlsnímků se obnovují zvláště sudé a zvláště liché snímky.

Komprese obrazu

MPEG je označení pro datovou kompresi. Komprese minimalizuje datový tok nutný pro televizní vysílání. Programy ve standardním rozlišení obrazu jsou zpravidla vysílány s kompresí MPEG–2, pro HDTV se nejčastěji používá vyspělejší komprimace MPEG–4.

HD programy Skylink

Jak přijímat HDTV

Pokud již mate parabolickou antenu a konvertor, zbyva se jen rozhodnout, jaky satelitni přijimač si pořidit. Na trhu je dostupna řada kvalitnich HDTV přijimačů. Připravili jsme pro vas jednoduchy přehled parametrů, ktery může pomoci v rychle orientaci. Ceny přijimačů neuvadime, protože se mohou u různych obchodniků lišit.

Základní parametry HDTV přijímačů

Kompatibilita se standardem DVB-S/S2, schopnost přijímat modulaci QPSK i 8PSK a podpora komprese MPEG–2 i MPEG–4 patří mezi základní parametry HD přijímače a prakticky na našem trhu nenalezneme žádný, který by je nesplňoval. Každý HD přijímač samozřejmě zobrazuje i programy vysílané ve standardní (SD) kvalitě. Programovou nabídku Skylinku lze přijímat ze dvou satelitních pozic – ASTRA 23° a 19° východně. Proto je vhodné vybrat přijímač, který má přepínač DiSEqC verzi min. 1.1, což rovněž všechny přijímače splňují.

Správné zobrazení českých znaků je velmi důležitým parametrem, který umožňuje plně využívat služeb elektronického programového průvodce (EPG) i teletextu, a bývá samozřejmostí u výrobků vyšší cenové kategorie. Tištěný návod i menu přijímače musí být také v českém jazyce. Při koupi přijímače je rozhodně vyžadujte. Pro propojení vašeho televizoru s přijímačem použijte konektor HDMI a kvalitní kabel. Všechny HD přijímače a HD televizory jsou konektory HDMI vybaveny.

Dva tunery umožňují nezávislé sledování jednoho programu a současné nahrávání druhého.

PVR, přijímač umí nahrávat na interní nebo externí hard disk.

Interní HDD, přijímač vybavený vestavěným hard diskem určeným k nahrávání pořadů.

CI slot, pro připojení modulu podmíněného přístupu. Dva sloty umožňují vložit dva moduly a tedy i dvě různé dekódovací karty.

Výstup YPbPr je řazen kvalitativně hned za výstupem HDMI. Používá se v případech, kdy televizor nemá HDMI vstup nebo pro připojení dalšího LCD televizoru.

Analogové výstupy cinch a SCART slouží k propojení s dalším zařízením jako je DVD přehrávač, videorekordér apod. Nejsou vhodné pro sledování HDTV.

Po připojení domácího audio zařízení na digitální konektor S/PDIF získáte kvalitní zvuk vysílaný u některých programů ve formátu Dolby Digital.

Konektor USB slouží jak pro připojení HDD, tak i pro upgrade softwaru, případně pro zobrazování multimediálních souborů. Velmi doporučujeme!

Připojení na místní počítačovou siť nebo internet pomocí výstupu RJ 45 Ethernet/LAN je nadstandardní funkcí dražších přijímačů.